Kod nas postoje dva organizaciona oblika u kojima se uči ples. To su plesne škole i plesni klubovi. Pored toga, znanje plesa se stiče uzimanjem individualnih časova kod učitelja plesa.
PLESNE ŠKOLE
Plesne skole su najmasovniji i najčešci oblik organizovanja u kojima se uči ples. Metod rada u plesnim školama prilagođen je svim uzrastima i svim generacijama od obdaništa pa do trećeg doba. Naravno svaka grupa ima svoje igre. Takođe u plesnim školama nisu strogo definisani plesovi koji će se učiti, već to zavisi od interesovanja i dogovora polaznika.
Pohađanjem plesne škole u trajanju od najmanje dve godine (sezone) nauči se od deset do petnaest različitih plesova plus osnove još toliko igara ili jedostavnih koreografija na različite ritmove. Takođe se stekne određeni nivo muzičkog obrazovanja, jer se upoznaju različiti ritmovi, njihov nastanak i razvoj. Na vrlo spontan način plesna škola pruža mogućnost upoznavanja novih ljudi odnosno unapređuje ljudsku komunikaciju, što je u vremenu otuđenja i brzog ritma života dosta značajno.
Polaznicima plesne škole nije potrebna nikakva posebna oprema za vežbanje, takođe finansijska ulaganja su skromna, članarina je oko 20 eura mesečno. Termini su obično dva puta nedeljno, odnosno oko devet puta mesečno. Jedan tečaj obično traje oko šest meseci. Takođe se organizuju plesne zabave (plesne večeri i balovi) gde se naučeno može upotrebiti, dakle za malo ulaganja vremena i novca i Vaše dobre volje dobija se mnogo više. Uključujete se u svet plesa, najmasovniji hobi, jednu lepu i zdravu aktivnost. Aktivnost koja Vam pruža uvek punu fizičku formu, dobro zdravlje i što je najvažnije, uvek ste učesnik, a ne posmatrač!
PLESNI KLUBOVI
Plesni klubovi su često organizovani sa plesnom školom i u njima se uči i trenira sportski ples. Kod nas postoji PSS (Plesni savez Srbije) koji je član Međunarodne federacije sportskog plesa (IDSF). U okviru saveta, a u organizaciji plesnih klubova, organiziju se takmičenja.
Plesovi koji su standardizovani i koji se vežbaju u klubovima su pet standardnih plesova (engleski valcer, bečki valcer, tango, slowfox i quickstep) i pet latinoameričkih plesova (samba, rumba, ča ča, pasodoble i jive). Pristup učenju ovih plesova sasvim je različit od učenja istih u plesnim školama. Ovde se maksimalno insistira na tehnici i za vrhunske rezultate na takmičenjima prvi preduslov je talenat, zatim dobar trener i jako puno novca. U sportskom plesu je sve propisano, cipele, kostimi, haljine, takmičarske kategorije i mnogo toga još. PSS ima svoj statut i pravilnik po kome radi i gde su takođe utvrđene obaveze svih klubova i takmičara. Takođe postoji na svetskom nivou i takmičenje profesionalaca. Ovaj sport postaje i kod nas sve masovniji i popularniji.
BUDIMO U KONTAKTU!