PLESOVI: Ponedeljak Utorak Sreda Četvrtak Petak Subota Nedelja 18h 18hTermini održavanja časova trbušnog plesa:
Lokacija: Studentski dom "Karaburma", Mije Kovačevića 7b.
NARODNI PLES, koji nas vodi do današnjeg orijentalnog plesa, bio je vekovima deo lokalne kulture i folklora Severne Afrike, Bliskog i Srednjeg Istoka, Indije, Grčke, Turske, Albanije, Bugarske, Makedonije i Južne Srbije. Prema usmenim predanjima koreni ovog plesa sežu daleko u prošlost kada je korišćen tokom porođaja. Amerikanci ovaj ples zovu „BELLY DANCE“ (izraz je nastao kao pogrešno tumačenje reči „balady“ što znači narodni). Francuzi ga zovu „dance du ventre“ (ples stomaka), u Grčkoj se zove „chittitelli“, u Turskoj „rakasse“, a kod nas „trbušni ples“. Najadekvatniji naziv je orijentalni ples.
Dvadesetih godina prošlog veka iz porodičnog okruženja orijentalni ples se seli u noćne klubove, najpre u Kairu. Sve veće prisustvo evropljana u arapskim zemljama otkriva novo tržište za plesačice i one počinju igrati javno i za novac. Međutim zbog rigidnosti islama, javno ovaj ples izvode muškarci, ali modifikovanih pokreta jer anatomija muške građe ne dozvoljava izvesne pokrete stomakom i karlicom jer može doći do povrede donjeg dela kičme. Muškarci imaju kao odgovor svoje derviške ratničke i derviške plesove, najpoznatiji je „tahtib“ koji se igra sa štapom i u kome se ogleda borbenost i zaštitnička uloga.
Na zapadu je ukorenjeno mišljenje da je orijentalni ples nastao kao ples konkubina za zabavu sultana, ali on je originalno porodični ples, ples žena za žene, pre svega ritualan – pri činu rađanja deteta. I dan danas, u Maroku žene se okupljaju u krug oko porodilje i igraju sa kontinuiranim kretanjem stomaka. Na Orijentu ovaj ples predstavlja materinstvo, misterioznu koncepciju života, patnju i radost kroz koju nova duša dolazi na svet. On se zove i ples plodnosti i igrao se u slavu Boginje Majke (Milita, Ištar, Afrodita, Venera) sa naglaskom na pokretima stomaka kao simbola plodnosti. U Egiptu je i danas običaj, da se na svadbenoj svečanosti, plesačice približe mladencima i da se oni fotografišu sa svojim rukama na njenom stomaku.
S obzirom da je orijentalni ples nastao kao deo porodičnih događaja, rituala, obreda, tako svaki pokret koji se izvodi ima svoju simboliku, a takođe i kostimi i nakit koje plesačice nose. Pokreti rukama i uz koriščenje vela simbolišu pokrete ptice, odnosno čin oslobađanja, kao i svaki oštar pokret (udari kukovima). Kružni pokreti stomakom odslikavaju uravnoteženost i uskladjenost sa prirodom i uklapaju se uz muziku za orijentalni ples, a to su zvuci cimbala (dve male bakarne pločice koje se gajtanima kače na kažiprst i sradnji prst na šakama, slično kastanjetama u flamenku). Koriste se za praćenje ritma. U trbušnom plesi svi pokreti se generišu iz centra tela, a vidljivi su na periferiji (mrdanje ramenima je pokret koji se stvara u rebrima, a vidi se kao stalno pomeranje ramenog pojasa).
ŠKOLA ORIJENTALNOG PLESA su nastale u današnje vreme i opet su proizvod zapada, a samim tim i koreografije. Na istoku je to znanje prenošeno sa majke na ćerku i kao veza sa prethodnim iskustvom, kolektivnim nesvesnim, ali ne kao slepo ponavljenje istih pokreta već mogućnost slobode i kreiranje novih formi pokreta. Boje kostima koje preovladjuju su crveni (sibolišu instiktivno u čoveku), plavi (duhovni razvoj) i ljubičasti (jedinstven spoj ova dva principa). Takođe orijentalni ples koristi i razna pomagala, štap, štit, mač, sveće, zmije. Ovi predmeti imaju takođe svoju simboliku odnosno magijski karakter i predstavljaju vezu sa kultom starih plemena. Novčići na kostimima služe kao ukras, ali i podsećaju na nekadašnje plaćanje plesačica bacanjem novčića na pod oko njih.
S obzirom na sve ovo, današnje generacije devojaka koje žele da nauče trbušni ples, mogu imati kreativni pristup, da budu nadahnute novim idejama, i osmišljavaju nove pokrete, ili da posle prvog pokušaje odustanu, „okamene“ se i jednostavno budu sprečene u novim otkrićima. Potrebno je „samo“ da otkriju vekovno, nasleđeno pamćenje prethodnih generacija u sebi i to izraze kroz ples, kao svoju individualnu energiju. Na taj način će svaka devojka igrati isto, a potpuno različito…
POGLEDAJTE NAŠE VIDEO ZAPISE TRBUŠNOG PLESA:
(Izbor video zapisa možete izvršiti klikom na neki od ponuđenih u okviru tastera PLEJLISTA u gornjem levom uglu.)
BUDIMO U KONTAKTU!